Korela chocholatá
Charasterika:
Latínsky názov: Nymphicus hollandicus
Trieda: Vtáky
Rad: Papagáje
Čeľad: Papagajovité
Výskyt: Austrália
Veľkosť: 25-30cm
Počet vajec: 3-8ks
Inkubačná doba: 20-23 dní
Doba osamostatnenia: 5 týždňov
Vek: 10-20 rokov
Opis: Samec je sivý,dolu bledší, miestami s hnedastým prelivom. Perá v chocholíku, ktorý sa skrúca dopradu, súžlté rovnako ako čelo, temeno, hrdl a škvrny na tvári, kde sú aj nápadné oranžové ušne škvrnky. Krídlové krovky sú biele, chvost aj zobák tmavosivé, nohy sivé, dúhovka tamvohnedá. Dve stredné perá sú predlžené. Samica má chocholík a škrvny na tvári žltosivé,mladé sa na ňu podobajú.
Výskyt: Korela je typický vták austrálskeho vnútrozemia. Obýva prakticky celý kontinent s výnimkou vlhkého pobrežia. Zistili ju aj v Tasmánii.
Výskyt v prírode: Nerestajne cestuje za vodou a potravou. V období sucha prichádza aj na vlhké pobrežie, kde ju roky nik nevidel. Na vhodných miestach s dostatkom potravy hniezdi, aj viac krát za sebou. Žije v pároch alebo v menších skupinkách, najčastejšie ju vidno sedieť na zemi a konzumovať trávové semienka, prípadne ako prelietava na odpočinok na vysoké stromy.
Chov: Prvé správy o korele priviezol do Európy slávny anglický biológ Gould. Veľmi dlhú tradíciu má aj u nás, kde sa rozmnožovala už v minulom storočí. Od začiatku totiž tu patrí medzi najobľubenejšie a najbežnejšie papagáje, je vhodná aj pre začiatočníkov. Od apríla hniezdi vo vonkajších voliérach. Vtedy vešiame do voliéry búdky alebo do klietky búdku na hniezdenie (dno asi 25 x 25cm, výška 30-40cm). Búdky môžu byť aj ležaté, ale zakaždým urobené z pevného materiálu, aby ich vtáky nezdemolovali ešte počas hniezdenia. Priemer vletového otvoru by byť okolo 8-10cm. Akonáhle zasadne samica do búdky, prestávame podávať naklíčené zrno, bohaté na vitamín E (stimuluje činnosť pohlavných orgánov a vtáky sa usilujú založiť si nové hniezdo hocia aj na starej znáške). Vajcovú miešaninu podávame až tesne pred vyliahnutím prvého mláďata (asi 2-3 dni vopred). Počas telpých dní by mala byť vo volére k dispozícii väčšia miska s vlážnou vodou kde sa vtáky budú kúpať a a samička perím zvlhčovať vajcia na ktrých sedí (inak môžu vyschnúť a zárodok uhinie ešte pred vyliahnutím). V čase, keď mladé korely majú asi mesiac, samic opäť znáša. V tom čase môže dôjsť k sporom o búdku, ak ju mláďatá ešte neopustili. Preto je do voliéry dobré dať druhú búdku a veľké mláďatá do nej premiestniť. Rodiačia ich budú bez problémov krmiť aj tam. O mláďatá sa rodičia (najmä samec) starajú ešte asi tri týždne po vyletení z búdky. V čase, keď sa majú laihnúť nové mláďatá, staršie z voliéry radšej oddelíme(len pokiaľ medzi rodičmi a novými mláďatami budú spory,potom ich môžeme dať naspäť). Páry v dobrej kondícii necháme hniezdiť max. 3 razy do roka aby sa nepresilili.
Potrava: Zmes zrnín (proso,ovos,slnečnica,lesknica..).Zelené krmivo hviezdica a listy púpavy, kúsky rozličného ovocia najmä jablká ( Tropické ovocie ako napr. pomaranč,citrón... NEPODÁVAME !!!). Zo zeleniny mrkvu aj s vňatou,špenát,šalát. Vhodným doplnkom sú aj rozmanité čerstve vetvy ovocných stromov. Včase krmenia mládat rodičmi podávame miešaninu..